www.frmxl.onliegoo.com
http://www.okyanusyildizlari.com/uyeol.gif


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

MEDİNE'DE BULUNAN MESCİD-İ NEBEVİ GENİŞLETİLİYOR

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Medine'de Bulunan ve Peygamber Efendimiz'in (S.a.s) Camisi Olarak da Bilinen Mescid-i Nebevi Genişletiliyor. Caminin Kapasitesinin 500 Binden Fazla Kişiyi Alacak Şekilde Artırılmasını Sağlayacak Genişletme Çalışmalarına Önümüzün Ayın Ortalarında Başlanması Kararlaştırıldı


Medine'de bulunan ve Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) camisi olarak da bilinen Mescid-i Nebevi genişletiliyor. Caminin kapasitesinin 500 binden fazla kişiyi alacak şekilde artırılmasını sağlayacak genişletme çalışmalarına önümüzün ayın ortalarında başlanması kararlaştırıldı. Toplam 4,7 milyar Suudi riyaline (1,2 milyar dolar) mâl olacak projenin içerisinde ibadet edenleri güneş ve yağmurdan korumak için tasarlanmış 182 dev otomatik şemsiye bulunuyor.
Genişleme çalışmaları, mescidin doğuya bakan kısmında gerçekleştirilecek. Buradaki çalışmalar bittikten sonra eklenecek yeni kısımla caminin kapasitesi 70 bin daha artmış olacak. Ayrıca yeni kısmın alt katında 420 otomobil ve 70 yolcu otobüsü kapasiteli büyük bir park yer alacak. Yeni kısımda ayrıca yeni tuvaletler, abdest alma yerleri ve biniş istasyonları bulunacak. Camiyi Kral Faysal Yolu'na bağlamak için de 3 tünel inşa edilecek.

Medine Belediye Başkanı Abdülaziz El Hüseyin, Suudi gazetesi Şark El Avsat'a yaptığı açıklamada proje kapsamında ayrıca yeni caddeler ve sokaklar inşa edileceğini, yeni asfalt yollar ve elektrik hatları kurulacağını söyledi. Hüseyin, "Söz konusu genişletme çalışması, Kral Faysal'ın 1986'da en kalabalık dönemlerinde bir milyon kişinin ibadet etmesini sağlayan genişletme projesinden sonra hayata konulacak en büyük ikinci proje olacak." dedi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, 3 yıl önce hem Mekke hem de Medine'de genişletme çalışmaları yapılması emrini vermişti. Mekke'de Sefa ve Merve arasında, Şeytan taşlama yerlerinde ve Kabe'nin avlusunun genişletilmesi için gerçekleştirilen genişletme çalışmalarında şimdiye kadar milyarlarca dolar harcandı.

Kullanıcı profilini gör http://frmxl.yetkinforum.com
emeğine sağlıkKullanıcı profilini gör http://www.frmxl.yetkinforum.com

Misafir


Misafir
paylaşım için tşk Very Happy

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz