www.frmxl.onliegoo.com
http://www.okyanusyildizlari.com/uyeol.gif


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Gitar

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Gitar Bir Perş. Ocak 22, 2009 8:36 am16.yy'da ispanya'da ortaya çikti.Ilk gitarlarda 4 tel vardi.19.yy'a gelinceye dek degisiklige ugrayan gitara 2 tel daha eklendi.Sonralari gitarlarin gövdesi genisletildi,derinligi azaltildi.Modern müzigin önemli çalgilarindan biri olan gitarin degisik türleri vardir.Klasik,Akustik ve Elektro gitarlar.

KLASIK VE AKUSTIK GITARLAR :

Klasik ile akustik gitar arasindaki temel fark tellerindedir. Klasik gitarda ince teller naylon (misina) dan yapilmistir. Kalin teller ise sargilidir. pek üzerine çelik sarimlidirlar. Akustik gitarda ise teller tamamen çelikten yapilmistir. Tel takiminin incelegine kalinligina göre bazen degisse de genel olarak kalin 4 tel çelik üzerine çelik sarml, ince 2 tel ise sarimsiz çeliktir

Teknik olarak klasik gitarlar parmaklarla, daha dogrusu trnaklarla, akustik gitarlar ise pena ile çalinirlar. Ancak bu bir kural degildir. Bazi gitaristler klasik gitari penayla, akustik gitari parmakla çalarlar. Her iki gitarin da klavye düzenleri ayndr, yani notalar ayn sekilde dizilmislerdir.


Klasik ve akustik gitarlar tarz olarak da oldukça farkldrlar. Genelde klasik gitarla klasik gitar için yazlms parçalar çalnr. Klasik gitarin kullanildigi diger tarz ise flamenko'dur. Akustik gitarlar genelde rock, blues, jazz ve bunlarin turevleri müziklerin harmonik yapilarinda yer alirlar. Yani akorlardan sorumludurlar. Tabi bu arada basta fill'ler (doldurmalar) olmak uzere solo gitar olarak da çokça kullanilirlar. Bunun yaninda akustik gitar için pek çok teknik de gelistirilmistir.

ELEKTRO GITAR :

Elektrogitar çok basit bir tanimla tellerin titresimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrige çeviren ve böylece amplifikatöre baglandiginda yüksek miktarda ses alinabilen gitardir. Diger gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden olusur. Bu arada bazi elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun baglandg bölümdür. Teller, köprü ad verilen metal bir donanm üstünden geçerek ya gövdeye dogrudan ya da köprünün kendisine baglanmaktadir. Tellerin hemen altinda, köprüyle sap arasinda yer alan, tellerin mekanik titresimini elektrige çeviren manyetikler, gövdenin içine yerlestirilen elektronik ses-ton kontrol devresine baglidir.

Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde deisiklik yapmak için kullanilir. Ayrica yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deitirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini saglar. Gövdenin sapla birlestigi yerin alt taraf, sapin gövde içindeki perdelerine kolay ulasilmasi için, içeri dogru oyuk olarak yapilabilir (Single Cutaway). Bazi gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin sekli, gitar oturarak veya ayakta çalinirken en iyi dengeyi saglayacak sekilde tasarlanir.

Kullanıcı profilini gör http://frmxl.yetkinforum.com

2 Geri: Gitar Bir Paz Şub. 01, 2009 4:58 pm

ahhh keşke çalmayı bilsem çok seviyorum gitarı Cool

Kullanıcı profilini gör

3 Geri: Gitar Bir Cuma Şub. 06, 2009 2:14 pm

ahh benimde bir tane olacaktı

Kullanıcı profilini gör

4 Geri: Gitar Bir Salı Şub. 24, 2009 7:22 pm

ellerıne saglık

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz